“Upute za korištenje”: Kako brinuti o novorođenčetu?

U teoriji većina nas već i prije dolaska bebe zna neke osnove o odgoju i brizi o djetetu. No, bez obzira koliko knjiga pročitali, tečajeva pohađali i savjeta dobili u trudnoći, činjenica je da će vam se, kad bebica stigne kući, činiti da ne znate baš ništa. Pogotovo ako se radi o prvom djetetu. Važno je da ostanete smireni i sjetite se da se baš svaki novopečeni roditelj na svijetu osjeća potpuno jednako.
Što sve treba imati na umu kako biste se pripremili za dolazak bebe
Pelene - Osigurajte dovoljnu zalihu na vrijeme, jer koliko god mislili da ćete pelena trebati, realnost će biti još gora. Bit će tu situacija kada će se dogoditi neke nezgode prilikom prevlačenja pa beba neće imati priliku “napuniti” pelenu, već ćete u minuti potrošiti i dvije. Nepromočive podloge za previjanje mogu vam bitno olakšati život u prvim mjesecima. Iako beba ima maleni mjehur i želudac, punjenje pelene će biti često i činit će vam se da ste u začaranom krugu. Srećom, brzo će beba uloviti neku svoju rutinu, a i vi zajedno s njom, pa će sve postati lakše.
Odjeća - Iako bebica netom nakon izlaska iz bolnice neće puno izlaziti iz kuće, prljat će puno više odjeće nego ste mislili. Povremena bljuckanja, pelene koje propuštaju i slina bit će uzroci čestog presvlačenja. Kako je beba u tom periodu sitna i krhka, a roditelji poprilično uplašeni, olakšajte si i za novorođenče pripremite “benkice” koje nije potrebno oblačiti preko glave.
Kupanje - Iako se s mokrim klasičnim kupanjem kreće kada pupak otpadne, to ne znači da bebinu kožu ne treba kupati. Mokrom krpicom već od rođenja bebicu možete prebrisati, posebnu pažnju posvećujući pregibima kože i intimnom području. Kada krenete s kupanjem u kadici u početku je dovoljno koristiti malo bademovog ulja u vodi, koje će njegovati najnježniju kožu vaše bebe. Kupanje postaje rutina koja umiruje bebu, pa ju je poželjno kupati prije spavanja i hranjenja.
Hranjenje - Bez obzira jeste li se odlučili na dojenje ili adaptirano mlijeko, pokušajte zbog bebe, ali i sebe, stvoriti što mirnije okruženje za hranjenje. Ako imate nedoumica vezanih uz prehranu, ne sramite se potražiti pomoć od patronažne sestre. Novorođenče isprva neće imati konstantnu rutinu hranjenja, no kako će rasti, povećavat će se i volumen želuca, pa će količina pojedene hrane držati sve duže sitom. Kod beba na adaptiranom mlijeku ponekad je moguće uočiti grčeve, u tim slučajevima se savjetuje promjena mlijeka, otkriva Mamin kutak.
Spavanje - Koje spavanje, pitat će se sada roditelji! Iako vam se ne čini tako, beba u prvim tjednima zapravo spava većinu vremena. Za razliku od roditelja koji te trenutke koriste za rješavanje zaostataka po kući ili jednostavno zaljubljenoga gledanja u bebu. Ne ustručavajte se u tim teškim tjednima potražiti pomoć, ne osjećajte krivnju kad uzmete vrijeme za sebe. Sretna mama je najbolja mama!