Poreč: Gradsko vijeće donijelo odluku o zaštiti poljoprivrednih površina od oštećivanja, bespravne gradnje, otpada i požara

Gradsko vijeće Poreča na prošlotjednoj je sjednici donijelo odluku o agrotehničkim mjerama, mjerama uređenja i održavanja poljoprivrednih rudina te posebnim mjerama zaštite od požara na porečkom području, sve u skladu s novim Zakonom o poljoprivrednom zemljištu. Vlasnici i posjednici moraju poštivati minimalnu razinu obrade, i svoja poljoprivredna zemljišta održavati pogodnim za poljoprivrednu proizvodnju, spriječiti njihovu zakorovljenost, obrastanje višegodišnjim raslinjem i nastajanje šteta, kao i smanjenje njihove plodnosti. Posebno su aktualni dijelovi odluke kojima se zabranjuje bilo kakva izgradnja, postavljanje montažnih objekata i nepropisno odlaganje svih vrsta otpada na takvim površinama.
Kako je objasnila pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo i EU fondove Morena Mičetić Fabić, na poljoprivrednom zemljištu i rudinama novom se odlukom zabranjuje izgradnja svih vrsta i oblika jednostavnih građevinskih objekata - spremišta za alate i strojeve, nadstrešnica, otvorenih ognjišta, roštilja, priručnih spremišta za vodu za nepoljoprivredne svrhe, improviziranih tuševa, sanitarnih čvorova i septičkih jama. Nisu dozvoljeni podizanje betonskih i zidanih zidova radi stvaranja improviziranih dvorišta, kao ni drugi radovi koji bi omogućili boravak na poljoprivrednom zemljištu „koji je moguće okarakterizirati kao kampiranje izvan kampova i prostora određenih za kampiranje“. Zabranjeni su boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, pokretnoj kućici na kotačima (mobile home), autodomu (kamperu) i drugoj opremi za smještaj na otvorenom, kao i parkiranje, zadržavanje, trajno postavljanje i deponiranje svih spomenutih objekata, metalnih brodskih kontejnera, kiosk kućica i svih vrsta plovila.
Poduži popis zabrana nastavlja se zabranjenim kopanjem iskopa i njihovim punjenjem građevinskim i drugim otpadom, nelegalnim odlaganjem svih vrsta otpada u jame, špilje lokve i ostala udubljenja u zemlji, njihovim ispunjavanjem otpadom ili zatrpavanjem zemljom.
- Smatram da je ova odluka dobra i potrebna kako bi bilo više reda u korištenju poljoprivrednih površina u našem gradu, komentirala je vijećnica Gordana Šušljik (IDS), pitajući tko će kontrolirati provođenje odluke i kažnjavati one koji je se ne budu pridržavaju.
Pročelnica Mičetić Fabić je kazala da je za nadzor na terenu ovlašten službenik poljoprivredne struke iz gradske uprave, koji će prekršiteljima izdavati rješenja o kojima će informirati i poljoprivrednu inspekciju nadležnu za daljnje korake. Napomenula je i da su jedinice lokalne samouprave dužne redovito izvještavati Ministarstvo poljoprivrede o provedbi odluke.
Nezavisna vijećnica Ljiljana Sinanović složila se sa zabranom izgradnje na poljoprivrednom zemljištu, ali je istaknula i da poljoprivrednicima treba omogućiti podizanje spremišta u kojemu će ostavljati alat. Pročelnik Upravnog odjela za prostorno planiranje i zaštitu okoliša Damir Hrvatin rekao je da s takvim omogućavanjem treba biti vrlo oprezan jer je to opasan generator bespravne izgradnje na poljoprivrednom zemljištu. Uočili su to nakon što su u Prostorni plan uređenja Grada Poreča iz 2002. godine uvrstili mogućnost izgradnje pomoćnih objekata od 12 četvornih metara na zemljištima od 1.500 „kvadrata“, nakon čega je krenula „sva sila razne izgradnje među kojom je najmanje bilo spremišta za alat“. Tijekom javne rasprave o novom PPU-u, izvijestio je, dobili su primjedbe i prijedloge vezane za tematiku takve izgradnje izvan građevinskog područja, između ostalog i od Udruženja obrtnika, pa će ih analizirati kako bi našli najbolje rješenje. Napomenuo je i da su pojedini poljoprivrednici upozorili da u svojim selima i naseljima nemaju adekvatna spremišta za traktore i druge strojeve.
Sinanović je kontrirala navodeći da ni jedan propis ne zabranjuje spremišta za alat. Strahove razumije, ali turizam na Poreštini postoji već dugi niz godina i „stvari se ne rješavaju na takav način“. Na koncu je pročelnica Mičetić Fabić upozorila da su malo izašli iz teme.
- Nama su izmjene Zakona o poljoprivredom zemljištu iz omogućile da donesemo takvu odluku kojoj je cilj zaštititi poljoprivredne površine na području našeg grada i da se one zaista koriste za poljoprivrednu proizvodnju. To je tema i takva odluka konačno predstavlja alat na lokalnoj razini kojim možemo čuvati poljoprivredno zemljište, naglasila je.
Odluka obuhvaća i čišćenje i održavanje živica, međa, poljskih i šumskih putova, uređivanje i održavanje kanala oborinske odvodnje, sprječavanje zasjenjivanja susjednih čestica te sadnju i održavanje vjetrobranskih pojasa. Radi zaštite od požara, propisani su čišćenje i preoravanje zemljišta sa suhim raslinjem uz međe, uklanjanje bolesnih suhih biljaka i biljnih ostataka od provedenih agrotehničkih mjera najkasnije do 1. lipnja, a onih nakon žetve i berbe u roku od 15 dana.
Nakon rasprave za odluku je ruku diglo 11 vijećnika, Ljiljana Sinanović je glasala protiv, dok je Aleksandar Kovač (SDP) bio suzdržan.