Peršurić: Namjera ŽCGO Kaštijun da podigne cijenu za Poreštinu je reket

Na aktualne probleme oko funkcioniranja Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun osvrnuo se i porečki nezavisni vijećnik Dalibor Jukopila. Na preksinoćnoj sjednici Gradskog vijeća pitao je gradonačelnika Lorisa Peršurića kakva je situacija sa zbrinjavanjem mješovitog, selektivnog i organskog komunalnog otpada s područja Poreča.
Novi direktor komunalnog poduzeća Usluga Poreč Luka Maleš istaknuo je da građani ne trebaju brinuti, jer je Kaštijun prema zakonu i ugovornim obavezama dužan primiti i zbrinuti otpad svih istarskih jedinica lokalne samouprave te će otpad s Poreštine biti zbrinut na adekvatan način, kao i do sada. Kazao je, međutim, da problemi postoje, što potvrđuju i najnovije objave u medijima o smjeni direktora Kaštijuna i neopozivoj ostavci predsjednice Nadzornog odbora. Pojasnio je da se konkretno radi o kvaru na tračnoj dizalici jednog bazena, nastalom 3. lipnja i otklonjenom nakon deset dana, a zatim i o kasnijem kvaru na tračnoj dizalici drugog bazena, za koju će trebati duže čekati dijelove uz talijanskog Bergama.
- Zasad smo županijskom centru izašli u susret tako što već desetak dana kompletan otpad vozimo našim kamionima do Kaštijuna. Na taj je način odvezeno ukupno 49 kamiona, odnosno 414 tona otpada koji je na odredištu pokriven posebnom folijom za sprečavanje neugodnog mirisa. U svom planu za gospodarenje otpadom oni imaju alternativnu verziju za slučaj havarije, rekao je Maleš, napomenuvši da se predstavnici komunalaca iz cijele Istre sastaju i po nekoliko puta tjedno kako bi pronašli rješenje.
Gradonačelnik Peršurić je istaknuo da je za ovakvo ponašanje ŽCGO Kaštijun i njegovog vlasnika (u vlasničkom udjelu s 51 posto sudjeluje Grad Pula koji ima i većinska upravljačka prava, a s 49 posto Istarska županija, op.a.) malo reći da je neozbiljno te da bi Kaštijunom trebalo upravljati odgovorno i kvalitetno, na korist cijele Istre. Spomenuo je da je vlasnik postavio svog novog direktora i Nadzorni odbor, nakon čega su uslijedili spomenuti otkaz i dana ostavka te sad, s početkom turističke sezone, i izjave za medije radi kojih se građani pitaju je li sve to stvarno katastrofa, a turisti stječu dojam da je Istra neuređena. Radi li se doista o kvarovima i zašto su oni nastali - rekao je da on ne zna te da detalje ne zna ni direktor Maleš, iako su nadležne u više navrata pitali o tome. No, kazao je i da se u svakom poslu pojavljuju problemi i izazovi. Tako se i u Uslugi Poreč ponekad pokvari kamion za odvoz smeća, pa i dva, “ali mi sigurno ne izlazimo na ovakav način u javnost i stvaramo paniku, već popravimo, riješimo i sve funkcionira”, izjavio je Peršurić.
Kazao je i da je u medijima bilo moguće pročitati da je Poreč zajedno sa sedam okolnih općina premašio određene količine otpada odvezene na Kaštijun, što, ustvrdio je, nije istina.
- I onda kad vam Kaštijun kaže: Morat ćemo vam podignut cijenu i onda će biti sve ok - to je reket, to nije više problem u količinama. To je reket prema Poreštini i ostalim gradovima Istre, poručio je Peršurić, naglasivši da će to jasno reći i u ponedjeljak na koordinaciji gradonačelnika i župana.
Peršurić je dodao i da je u medijima pročitao da je pulski gradonačelnik Filip Zoričić ipak zatražio pomoć svih istarskih gradova, koju će od Poreča i dobiti. Zaključio je da će sve biti u redu, otpad će i dalje redovito odvoziti na Kaštijun, tijekom sezone će sve funkcionirati i građani neće osjetiti probleme. Nije propustio priliku kritizirati činjenicu da Poreč i dalje nije u upravljačkoj strukturi Kaštijuna, iako je to više puta tražio, u skladu sa svojim udjelom u otplati kredita.
Gradonačelnik je podsjetio i da je Poreč, uz Rovinj, jedini u potpunosti sanirao svoje odlagalište otpada, sve odradio u skladu sa zakonom i dovršio obje plohe, izgradio pretovarnu stanicu i reciklažno dvorište. Nedostaje još samo sortirnica za koju Poreč ima i projekt i dozvolu, ali je neće izgraditi, jer bi to bezrazložno financijski opteretilo građane. Preršurić, naime, smatra da je neisplativo da svaki grad u Istri ima svoju sortirnicu, već najprije treba odrediti koliko ih je na Poluotoku doista potrebno izgraditi.
Vijećnik Jukopila je upozorio i na nesnosni smrad koji se posljednjih dana širi s područja Košambre prema nogometnom kampusu, o čemu je Parentium.com već izvještavao. Direktor Odvodnje Poreč Milan Laković je podsjetio da na Košambri nema više komunalnog i drugog otpada koji može uzrokovati neugodne mirise, ali se tu nalazi kopostana, trenutno u probnom radu, u koju stiže mulj – nusproizvod iz procesa pročišćavanja otpadnih voda s četiri novoizgrađena uređaja.
Laković je izvijestio da mulj, koji je otpad, miješaju sa zelenom sječikom i obrađuju ga kako bi dobili kompost - sirovinu za korištenje na poljoprivrednim površinama, u parkovima, na pokosima, nasipima i drugde. Tridesetodnevno dozrijevanje mulja odvija se u zatvorenom, uz otplinjavanje putem bio filtera, dok se prethodno miješanje odrađuje u otvorenoj hali i to radi postojeće tehnologije, objasnio je. Prema njegovim riječima, pretpostavljaju da do povremenih neugodnih mirisa dolazi upravo u tom dijelu procesa na otvorenom i zbog nedovoljne kvalitete dehidriranog ulja, pri čemu svoj udio imaju i ljetne visoke temperature i vjetar.
- U ovoj fazi kalibracije uređaja, izvođač – francuska tvrtka Suez ima obavezu postići ne samo određenu kvalitetu komposta, već mora zadovoljiti propisane parametre po pitanju neugodnih mirisa koji se zasad povremeno pojavljuju, ali se nadamo da će to jako brzo biti sanirano, kazao je Laković, naglasivši da je izvođač dužan uskladiti sustav s uvjetima koje su mu postavili i osposobiti za rezultate za koje je i projektiran, a ako to ne učini, postoji propisana procedura kojom će to riješiti.
Jukopila o korištenju društvenih prostorija i natječaju za poljoprivredno zemljište
Vijećnik Dalibor Jukopila je pitao gradonačelnika i kojim je aktima i na koji način regulirano korištenje i eventualna naplata korištenja društvenih prostorija u vlasništvu Grada Poreča. Napomenuo je da je to pitanje trebalo biti postavljeno i dospjeti u javnost još za vrijeme Peršurićevog prethodnog mandata, ali se to nije dogodilo “ što zbog neznanja, što zbog bojazni”. Kao primjer je naveo društveni prostor u Kufcima, čije se korištenje, kako je rekao, “već niz godina povremeno i prema još uvijek nedefiniranim kriterijima naplaćuje za organiziranje manjih evenata, prvenstveno rođendanskih proslava”. Još je uvijek pitanje u čije ime i za čiji se račun to čini, komentirao je vijećnik, ali i dodao da su mu na terenu rekli da to radi “dugogodišnji aktivist IDS-a”, kojemu bi “na stilu ponašanja i bahatosti pozavidjeli i gubernatori carske Rusije iz vremena Petra Velikog”.
- Upućujem, stoga, u ime nemalog broja roditelja s područja naselja Kukci i Nova Vas molbu, apel i zahtjev da se prekine s ovom dugogodišnjom iracionalnom i, po svemu sudeći, protuzakonitim praksom, zaključio je.
Gradonačelnik Peršurić je kazao da su Društveni dom u Kufcima dali na korištenje tamošnjem boćarskom klubu te da nije shvatio traži li Jukopila da provjere insinuacije koje je iznio ili da oduzmu dom boćarima. Moguće je učiniti i jedno i drugo, rekao je, a on će napraviti ono što Gradsko vijeće odluči.
Peršurić je kazao i da Grad Poreč posljednjih godina dosta radi na proširenju mreže društvenih prostorija koje predaju mjesnim odborima, boćarskim klubovima i drugim udrugama s ciljem da se tu građani druže i održavaju različite aktivnosti, a ne da Grad od toga nešto novčano prihoduje. U Novoj Vasi su tako prostor dobili bajkeri.
Jukopila je također podsjetio da je krajem travnja Gradsko vijeće donijelo odluku o raspisivanju natječaja za zakup i prodaju poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države. Od stupanja na snagu te odluke prošlo je nešto više od mjesec i pol, pa ga zanima zašto natječaj još uvijek nije raspisan.
Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo i EU fondove Morena Mičetić Fabić je kazala da nastavljaju s propisanom procedurom te traže suglasnost i mišljenje nadležnog ministarstva. Održali su jednu sjednicu novoimenovanog provjerenstva i utvrdili da možda postoje prepreke za jednu ili više čestica koje treba dodatno provjeriti i usuglasiti s ministarstom koje daje “zeleno svjetlo” za natječaj. Istaknula je da su konstantno u kontaktu sa zainteresiranim građanima i da će svi biti pravovremeno informirani kad objave prodaju i zakup.
Jukopila je komentirao da su protekle skoro četiri godine od donošenja inicijalnog programa raspolaganja poljoprivrednim zemljištem, a njegovu operativnu provedbu građani još uvijek čekaju te upozorio na prihode koje su bili prisiljeni propustiti jer je u međuvremenu prošlo četiri do osam reprodukcijskih ciklusa, ovisno o kulturi i načinu proizvodnje.
Pročelnica je na to rekla da se radi o vrlo kompleksnoj tematici i da gradska uprava štiti poljoprivrednike upravo kontrolom čestica prije nego li ih ponude na prodaju ili u zakup.
- Poljoprivrednike smo podržali i tako što smo produžili sve važeće ugovore te im omogućujući da se i dalje bave poljoprivrednom proizvodnjom na parcelama koje su dosad koristili. Iskoristili smo i sve zakonske mogućnosti te smo im nedavno prema posebnoj proceduti i uputi ministarstva izdali potvrde temeljem kojih su mogli koristiti svoje poljoprivredne površine i za njih dobivati poticaje, informirala je, zaključivši da oportuni troškovi za poljoprivrednike radi svega toga nisu bili toliko veliki.