Je li kandida spolno prenosiva bolest?

Candida Albicans prisutna je u zdravom organizmu, ali se tek kod pada imuniteta počne nekontrolirano množiti i stvarati probleme. Kod ojačanog imuniteta kandida uglavnom ne može stvoriti neće veće poteškoće. Kada je narušena pH ravnoteža, u organizmu dolazi do bujanja kandide i pojave simptoma. Stoga, najbolji način prevencije kandide jest održavati imunitet jakim, jer tad u organizmu imamo dovoljno zdravih bakterija koje će se protiv nje moći uspješno boriti.
Najčešći simptomi kod žena su svrbež, bol ili nelagoda kod spolnih odnosa, bolno mokrenje, peckanje, sirasti ili vodenasti iscjedak bez izraženog mirisa, otečeno spolovilo i pH ispod 4.5
Kod muškaraca se pojavljuju svrbež, otečeno spolovilo, crvenilo, peckanje, bol ili nelagoda prilikom mokrenja te sirast iscjedak ispod prepucija.
Što može uzrokovati kandidu?
- Slab imunitet - gljivičnim oboljenjima izloženiji smo svi u periodima kada se nezdravo hranimo, nedovoljno spavamo i ne boravimo dovoljno na svježem zraku. Osobit rizik je na djeci i starijim osobama, koji su općenito izloženiji bolestima.
- Nezdrava prehrana - osobe koje u svakodnevnoj prehrani u velikoj mjeri imaju zastupljeno puno šećera, alkohola i rafiniranih ugljikohidrata, odnosno sve ono što gljivice najviše vole, imaju i povećan rizik od pojave kandide.
- Trudnoća i mjesečnica - rast gljivica usko je povezan s promjenama razina estrogena u ženskom tijelu. Kako znamo da su razine najviše upravo u trudnoći i nakon mjesečnice, žene su tada izloženije kandidi.
- Antibiotici - antibiotici su ponekad neophodni kako bi se uspješno izliječila bakterijska infekcija, no, ubijajući loše bakterije, može ubiti i dobre koje nam služe kao obrambeni mehanizam protiv bujanja gljivica. Dugotrajno ili učestalo korištenje antibiotika pogoduje problemima s kandidom.
- Oralni kontraceptivi - kontracepcijske pilule mogu pospješiti razvoj kandide prilikom uzimanja antibiotika u kombinaciji s unosom prehrane bogate rafiniranim šećerima. Kod nekih žena i sami oralni kontraceptivi mogu dovesti do pojave kandide.
- Kortikosteroidi - kod povezanosti kortikosteroida i kandide primarno se misli na kortikosteroide za oralno uzimanje, odnosno primarno pumpice koje koriste astmatičari. Upravo kako bi se spriječila kandida u ustima, savjetuje se nakon svakog korištenja pumpice temeljito isprati usta.
- Dijabetes - kod osoba s dijabetesom veći je rizik od pojave kandide zbog toga što one u pravilu uvijek u ustima i ostalim sluznicama imaju više razine šećera od uobičajenih, a upravo šećeri su omiljena hrana gljivicama.
Je li spolno prenosiva?
Kandida se ne smatra spolno prenosivom bolešću, ali se kod nešto više od 10% partnera oboljelih partnerica javlja nakon nezaštićenih odnosa. Upravo se zato savjetuje liječenje provoditi kod oba partnera, savjetuje Mamin kutak.
Kako se liječi?
Prilikom liječenja kandide koriste se lokalni i sistemski antimikotici, a većinu njih potrebno je izbjegavati u trudnoći, osobito u prva tri mjeseca. U slučaju da se kandida ponovo pojavi, započinje se s primjenom kombinirane terapije lokalnih i sistemski antimikotika, a kada je to nužno može se primijeniti ispiranje rodnice 1% bornom kiselinom ili povidon-jodidom. Sistemski antimikotici daju izvrsne rezultate, pa je postotak izlječenja kandide izvan trudnoće visokih 80-90%.
Puno veći problem od liječenja kod kandide jest njezina ponovna pojavnost, jer se mjesec i više nakon izlječenja kod 20-40% oboljelih vraća, pa je zato potrebno biti vrlo uporan u liječenju.